Festiwal Nauki Uniwersytet Zielonogórski

PodsumowanieStrona gwna

Podsumowanie

 

Festiwal jakich mało …

 

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Festiwalu Nauki aż prosiła się o pewien rodzaj podsumowań. Stąd wziął się jej tytuł „The best of’’ – najlepsze z najlepszych. Poszczególne Wydziały Uniwersytetu zostały poproszone o przygotowanie najlepszych – ich zdaniem – projektów z poprzednich lat w nowych aranżacjach. Każdy z nich przygotował po jednym projekcie, dlatego mogliśmy się zmieścić na zielonogórskim rynku wokół Ratusza. W tym roku postawiliśmy na pewną konsolidację. Wszyscy autorzy i uczestnicy projektów widzieli się nawzajem. Stanowiliśmy pewną wspólnotę, a nad nami górowała scena, na której też bez przerwy coś się działo.

 

W niedzielę, 16 czerwca br. w samo południe tuż po hejnale z ratuszowej wieży nastąpiło uroczyste otwarcie festiwalu. Dokonali tego wspólnie: Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Janusz Gil oraz Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Bogdan Nowak. W swoich krótkich wystąpieniach położyli nacisk na edukacyjne i kulturotwórcze walory Festiwalu Nauki. Życząc wszystkim wielu ciekawych wrażeń ,,oddali’’ scenę Big Bandowi UZ pod dyrekcją prof. Jerzego Szymaniuka oraz znacznej części grupy ,,Zielonsi’’ (z 16-osobowego podstawowego składu wystąpiło aż 12 osób!). Brzmieli pięknie i oddajmy Im to – rozkręcili – Festiwal na cały regulator. Aż miło było Ich posłuchać.

 

Ci, którzy nie są fanami muzyki, mogli w tym czasie zajrzeć na stoiska poszczególnych Wydziałów i rozwinąć swe zainteresowania w poszczególnych dyscyplinach nauki. A było w czym wybierać!

 

Mirosław Gugała z Wydziału Artystycznego przygotował projekt „Nie wadzę!”, w którym  połączył sztukę z ekologią, prezentując atrakcyjne elementy ikonografii ekologicznej związanych z turystyką rowerową drukowane na bawełnianych torbach przy użyciu ekologicznych farb drukarskich.  ,,Produkcją’’ toreb, które po zadrukowaniu trafiały do widzów zarządzali studenci z WA. Na aktywną zabawę z udziałem gości Festiwalu postawił Wydział Ekonomii i Zarządzania. Dr inż. Patrycja Łychmus proponowała testy, po wypełnieniu których każdy zainteresowany mógł się dowiedzieć, ,,czy nadaje się do biznesu”. Z kolei przedstawiciele Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji przygotowali pokaz pod przewrotnym tytułem ,,Pojazdy elektryczne to nasza przyszłość?’’, którego koordynatorem był dr inż. Paweł Szcześniak. Energochłonność współczesnego transportu doprowadziła do szukania nowych alternatywnych rozwiązań, stąd idea ,,postawienia’’ na pojazdy elektryczne. W ramach pokazu zostały zaprezentowane pojazdy elektryczne zbudowane w Instytucie Inżynierii Elektrycznej: samochód, skuter oraz quadrokoptery. Szczególnie te ostatnie cieszyły się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

 

Wydział Fizyki i Astronomii w ramach 1 projektu zaproponował aż 4 atrakcje: miniplanetarium (opiekowali się nim doktoranci: Magda Kowalińska, Anna Skrzypczak i Mateusz Daszuta), pokazy słońca za pomocą specjalnego teleskopu (nad poprawnością korzystania z niego czuwali Monika Rybicka – studentka oraz Mateusz Wiśniewicz – doktorant) oraz ,,Przedszkole fizyczne’’, w którym doświadczeniami wykonywanymi przez dzieci kierowały dr Sylwia Kondej i doktorantka Małgorzata Zubaszewska. (Czy przyszło Państwu kiedyś do głowy, by czerpać prąd z cebuli?!) Jak co roku własne doświadczenia mogli przeprowadzać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w specjalnie do tego celu przygotowanym namiocie. Wydział Humanistyczny zaprosił zwiedzających do podróży w czasie. W projekcie zatytułowanym ,,Z historią na co dzień’’ przypomniał dzieje Ziemi Lubuskiej na przestrzeni wieków, najciekawsze postaci co najmniej europejskiego formatu, które tworzyły historię naszych ziem. Przypomnijmy choć 2 z nich – księżnę Dorotę de Talleyrand – Périgord i Jahannesa Keplera. Dr hab. Bogumiła Burda, prof. UZ wraz ze studentami zapraszali odwiedzających Festiwal do udziału w konkursach z nagrodami, dotyczących historii  zachodniej Polski. Chętnych nie brakowało. Prezentację pod przewrotnym tytułem ,,Drogi – nie tylko asfalt’’ przygotowali Artur Juszczyk, dr inż. Jakub Kostecki oraz dr Michał Pszczółkowski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Zainteresowani mogli zobaczyć materiały, z jakich budowane były drogi na przestrzeni wieków i porównać je z tymi stosowanymi obecnie. Na specjalnie zaaranżowanej wystawie miłośnicy dwu- i czterośladów chwilami z niedowierzaniem przyglądali się wąskim, gęsto wysadzanym dębami lub lipami szlakom. Były piękne, ale czy bezpieczne?

 

Dr Alina Szelecka z Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii zaproponowała naukę matematyki poprzez zabawę. Jabłko to przecież  kula, kalafior to fraktal, a frytki do prostopadłościany. Pewnie niewielu z nas krojąc jarzyny na sałatkę zastanawia się, że ,,produkuje’’ sześciany. Przygotowując ciasto wykorzystujemy proporcje, etc., etc. Biorące w zabawie dzieci przygotowując sałatkę owocową nawet nie zauważyły, że przyswajają pojęcia matematyczne. Wydział Mechaniczny postawił na projekt ,,Bliżej motoryzacji’’. Zdzisław Wałęga wraz ze studentami z Akademickiego Związku Motorowego zaprezentował pojazd hybrydowy ,,Buggy’’ o wdzięcznej nazwie ,,Zdzich’’, ale także miejski skuter o napędzie elektrycznym oraz roboczą wersję motocykla zbudowanego z aluminiowych elementów, który również będzie miał elektryczne zasilanie. Co pewien czas te pojazdy były uruchamiane, a hałas pracujących silników niósł się po całej Starówce.

Wydział Nauk Biologicznych opowiedział nam ,,o życiu  w harmonii po indiańsku’’. Gościem dr Ewy Nowackiej – Chiari i dr Krystyny Walińskiej był Indianin z plemienia Kuna z Ameryki Południowej. Mówił o szacunku do przyrody, przedstawił kulturę i zwyczaje swego plemienia, które wyznaje zasadę, iż wszystko co żyje na Ziemi posiada duszę, a ta porusza całym światem. Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu reprezentował projekt ,,Fotografia – inne przestrzenie’’, którego autorem jest Jarosław Dulęba. Wystawa stanowiła próbę zastosowania tradycyjnych środków fotograficznych do opowieści o współczesnym świecie. Widzowie zostali zaproszeni do pracy z aparatem wielkoformatowym w specjalnie stworzonym plenerowym studio. Mogli również można wykonać sobie lub bliskim fotografię w ponad stuletniej technice fotograficznej.

 

Dziesięć przedstawionych powyżej projektów stanowiło podstawę Festiwalu. Były jednak inne atrakcje.

 

Dwa bardzo interesujące wykłady – prof. dra hab. Janusza Gila astronoma, Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą ,,Grom z jasnego nieba – od Wilkanowa do Czelabińska’’ o spadających na Ziemie meteorytach oraz o skutkach, jakie wywołały. Uczestnicy wykładu  mieli szansę zobaczyć oryginalny okruch meteorytu, który spadł na Wilkanowo (a tak naprawdę na ówczesny Wilkanówek) w  1841 roku. Drugi wykład ,,Tak naprawdę istnieje tylko jedno zwierzę’’ dra Zbigniewa Zawady z Wydziału Nauk Biologicznych dotyczył budowy anatomicznej kręgowców, która na przestrzeni milionów lat ulegała jedynie nieznacznym modyfikacjom. Oprócz unikalnych własnych zdjęć, które dokumentowały tę tezę dr Z. Zawada przyniósł ze sobą Pietrka – 4-tygodniowego gacka brunatnego – nietoperza, któremu matkuje.

 

Po każdym z wykładów przedstawiciele jednego ze sponsorów Festiwalu – PGNiG organizowali błyskawiczny konkurs – ,,Nagradzanie za słuchanie’’. Padało jedno pytanie dotyczące wykładu, a spośród osób, które na nie pisemnie poprawnie odpowiedziały losowano dwie. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymały torby pełne prezentów.

 

Ponadto Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu przygotował 3 dodatkowe projekty przeznaczone dla wszystkich. ,,Pomysłowe dzieci’’ to autorskie przedsięwzięcie dr Ewy Bochno czyli warsztaty dla dzieci i rodziców z pedagogiki zabawy. Głównym ich celem było pokazanie możliwości rozwijania dziecięcej wyobraźni w czasie działań indywidualnych

i zespołowych. ,,Pielęgniarka – wczoraj i dziś. Od Florence Nightingale do współczesności’’. Intencją  autorki  projektu Moniki Lato – Pawłowskiej była prezentacja zawodu pielęgniarki na przestrzeni wieków. Ponadto goście festiwalowi mogli sprawdzić poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie. Przyszłe pielęgniarki instruowały także jak udzielić pierwszej pomocy. To nie była teoria. Na materacu leżał fantom naturalnej wielkości, więc każdy zainteresowany mógł poćwiczyć jak prawidłowo wykonać poszkodowanemu masaż serca i sztuczne oddychanie. O trzecim projekcie za chwilę przy okazji prezentacji na scenie.

To były już czwarte otwarte mistrzostwa szachowe o puchar JM Rektora UZ. Przygotowało je małżeństwo, oboje z tytułem dra inż. Renata i Andrzej Kasperscy.

 

Ponadto swoje stoiska zaprezentowali: Lubuski Regionalny Program Operacyjny – partner Festiwalu Nauki oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

 

Tymczasem na scenie po bardzo energetycznym występie Big Bandu i grupy ,,Zielonsi’’ pojawili się równie dynamiczni członkowie sekcji capoeiry pod wodzą Marka Janika. Otworzyli oni blok pokazów sportowych, przygotowanych przez Klub Uczelniany AZS UZ. Następnie pałeczkę przejęli  rugbiści podopieczni Pawła Propkopowicza, który bardzo ciekawie opowiadał o tej dyscyplinie sportu.  Swój pokaz zespół rozpoczął od ,,stałych elementów gry’’, a później  zaprezentował fragment meczu. Na deser w krótkim pokazie  wystąpili członkowie sekcji break-dance ,,Tabasco Break Rebels’’, finaliści programu ,,Got to dance’’.

 

Następnie wokół sceny zaroiło się od szczudlarzy. Byli to studenci animacji kultury na Wydziale  Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu, którzy pod okiem Zbigniewa Ochockiego przygotowali spektakl teatru ulicznego zatytułowany ,,Trochę cyrku w teatrze’’.

 

Wielki finał niedzielnego naukowego pikniku wymagał równie wielkiej oprawy i … taka też była. Na zakończenie wystąpił zespół ,,Cadillac’’ z doskonałym koncertem ,,The best od Rock’’. Bardzo subiektywną playlistę osobiście ułożył prof. Janusz Gil i trzeba przyznać, że był to strzał w dziesiątkę. Ze sceny popłynęły evergreeny. Poczynając od ,,Jailhouse Rock’’,  ,,The House of the rising sun’’, ,,Layla’’, ,,While my guitar gently weeps’’ przez ,,Money’’, ,,Hotel California’’, ,,Purple Rain’’, ,,Let's Dance’’, po ,,Stairway to Heaven’’ i ,,Highway to Hell’’. Miłośnicy i znawcy rocka mogli wygrać bardzo ciekawe książki o swoich ulubieńcach, ponieważ w trakcie koncertu odbywał się konkurs o historii rocka.

 

Warto dodać, że jak co roku odbyły się także pokazy nocnego nieba, ale to już się działo na Wieży Braniborskiej późnym wieczorem i nocą.

 

Standardowo w poniedziałek 17 czerwca br. Wydziały (za wyjątkiem Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji, gdzie trwa remont) zaprosiły do siebie. Było wspaniale. Interesujące wykłady, prezentacje i pokazy niekiedy zamieniały się w prawdziwe show. Widzowie gromadnie dopisali. Czegóż chcieć więcej?

 

 

Tegorocznym partnerem Festiwalu Nauki był Lubuski Regionalny Program Operacyjny. Festiwal został zrealizowany dzięki pomocy finansowej miasta Zielona Góra. Sponsorami Festiwalu byli: PGE Gubin, sp. z o.o.,  PGNiG S.A. oraz Bank Millennium S.A.

 

Festyn naukowy: "The best of" (Niedziela, 16 czerwca 2013)

Autor: Tomasz Gawałkiewicz - Zielonogórska Agencja Fotograficzno-Filmowa

Obraz00001.jpg Obraz00002.jpg Obraz00003.jpg Obraz00004.jpg Obraz00005.jpg Obraz00006.jpg
Obraz00007.jpg Obraz00008.jpg Obraz00009.jpg Obraz00010.jpg Obraz00011.jpg Obraz00012.jpg
Obraz00013.jpg Obraz00014.jpg Obraz00015.jpg Obraz00016.jpg Obraz00017.jpg Obraz00018.jpg
Obraz00019.jpg Obraz00020.jpg Obraz00021.jpg Obraz00022.jpg Obraz00023.jpg Obraz00024.jpg
Obraz00025.jpg Obraz00026.jpg Obraz00027.jpg Obraz00028.jpg Obraz00029.jpg Obraz00030.jpg
Obraz00031.jpg Obraz00032.jpg Obraz00033.jpg      

Dzień otwarty: Wydziały zapraszają (Poniedziałek, 17 czerwca 2013)

Autor: Tomasz Gawałkiewicz - Zielonogórska Agencja Fotograficzno-Filmowa

ZAFF130617_014.jpg ZAFF130617_022.jpg ZAFF130617_025.jpg ZAFF130617_029.jpg ZAFF130617_034.jpg ZAFF130617_035.jpg
ZAFF130617_045.jpg ZAFF130617_049.jpg ZAFF130617_073.jpg ZAFF130617_099.jpg ZAFF130617_134.jpg ZAFF130617_136.jpg
ZAFF130617_143.jpg ZAFF130617_148.jpg ZAFF130617_171.jpg ZAFF130617_184.jpg ZAFF130617_223.jpg ZAFF130617_231.jpg
   Uniwersytet Zielonogórski (C) 2004-2013 .:. D&C by: JARY